Wioślarski PŚ w Poznaniu - jedno polskie zwycięstwo

 id, pap 09-05-2004, ostatnia aktualizacja 09-05-2004 16:57

Tylko jedno zwycięstwo odnieśli reprezentanci Polski w pierwszych w tym sezonie zawodach wioślarskiego Pucharu Świata, które odbyły się na jeziorze Malta w Poznaniu. W finale A jedynek kobiet wagi lekkiej pierwsze miejsce zajęła Julia Michalska (Tryton Poznań).

W decydującym wyścigu Polka wyprzedziła Chinkę Fengjun Fu i reprezentantkę Francji Adelinę Maddaloni-Gouelle.

Pozostałe polskie osady startujące w niedzielnych finałach A uplasowały się na dalszych pozycjach. Na czwartej, płynąca w klubowym składzie dwójka podwójna wagi lekkiej - Magdalena Kemnitz i Ilona Mokronowska (Posnania).

Piąte lokaty zajęły: dwójka podwójna mężczyzn, czwórka podwójna mężczyzn i czwórka bez sternika wagi lekkiej.

Pewnym rozczarowaniem był występ czwórki podwójnej w składzie Adam Bronikowski, Marek Kolbowicz, Sławomir Kruszkowski i Adam Korol, która w finale A wyprzedziła tylko osadę francuską. Wygrali Niemcy, przed Białorusinami, Rosjanami i Estończykami.

W polskiej ekipie zabrakło mistrzów olimpijskich z Sydney w dwójce podwójnej wagi lekkiej Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego. Powodem była kontuzja Sycza.

Obsada pierwszych zawodów PŚ w olimpijskim sezonie była bardzo mocna. Do Poznania przyjechało aż kilkuset wioślarzy, w tym wiele zawodniczek i zawodników światowej czołówki. Większość ekip potraktowała start jako generalny sprawdzian przed uzupełniającymi kwalifikacjami olimpijskimi, które odbędą się w połowie czerwca w Lucernie.

Bardzo dobrze zaprezentowały się w Poznaniu osady niemieckie. Wioślarze tego kraju wprowadzili do finałów A aż 19 osad i wygrali sześć wyścigów finałowych.